Přeskočit na obsah

Chci Jesenici, kde se dobře žije

Komunální volby 2022 - ODS Jesenice - www.odsjesenice.cz

Jan Klusáček kandiduje v nadcházejících volbách na starostu Jesenice. Dlouholetý člen ODS prezentuje jasnou a silnou vizi budoucího směřování největšího města Prahy-západ.

Proč jste se rozhodl kandidovat na starostu Jesenice?

Jesenice má podle mě obrovský potenciál, který zatím nebyl plně využit. Skvělá lokalita, která láká obyvatele vyšší střední třídy pracující v Praze, kteří si chtějí po práci dopřát klid a odpočinout si od velkoměsta. Za poslední čtvrt století narostl počet našeho města téměř pětkrát. Nárůst obyvatel ale nedoprovázel odpovídající územní rozvoj a změna ze středně velké zemědělské vesnice v prémiovou rezidenční lokalitu nebyla nikdy pořádně dokončena.

Co tím myslíte?

Kvalitní život nevypadá tak, že občané přijedou z Prahy domů a až do rána za sebou zavřou bránu, protože jim město nemá co nabídnout. Chybí nám víc zeleně a míst, kam jít relaxovat nebo kam si zajít na skleničku s přáteli. Potřebujeme více sportovišť ať už malých lokálních nebo třeba moderní víceúčelovou sportovní halu, jako mají třeba v Dolních Břežanech. Všechno tohle si zatím naši obyvatelé většinou obstarávají jinde.

To se ale bavíme o zábavě, co občanská vybavenost?

Potřebujeme úřad, který bude dostupný a otevřený s ohledem na to, že naši obyvatelé se vrací domů až večer. V současnosti je úřad otevřen do šesti hodin do večera jen jednou týdně. Jak mají stihnout úřední hodiny lidé, kteří pracují v Praze do pěti? Přál bych si, aby úřad poskytoval služby například i v neděli a v ideálním případě, aby se většina administrativních úkonů dala vyřídit online.

Budova městského úřadu i kulturní sál jsou prostorově i esteticky zcela nedostačující. Město s deseti tisíci obyvateli nemá důstojný prostor pro pořádání svateb a podobných akcí.

Jak těchto změn plánujete docílit?

Většinu těchto problémů může vyřešit ambiciózní investiční plán na příští dvě volební období. Všichni víme, že kvůli šíleným povolovacím procesům se velké stavby za čtyři roky – tedy jedno volební období – dokončit nedají. Mým cílem je to změnit a udělat z Jesenice místo, kde se nejen přespává, ale taky dobře žije.

Jedním z takových míst jsou Říčany, které se tradičně umisťují v žebříčku měst, kde se žije nejlépe. Můžeme se u sousedů nějak inspirovat?

Libí se mi jejich dlouhodobá koncepce rozvoje, schopnost spolupracovat, naslouchat občanům a jejich zaměření na kvalitu života obyvatel.

Co Jesenici nabízíte Vy osobně?

Vystudoval jsem práva, což se v politice vždycky hodí. Mám rozsáhlé zkušenosti s veřejnou správou i soukromou sférou z doby, kdy jsem pracoval jako ředitel odboru legislativy na Ministerstvu zdravotnictví nebo jako manažer v renomovaných mezinárodních poradenských společnostech. V politice se pohybuji už skoro 20 let a přináším s sebou dobré vztahy s mnoha současnými vrcholnými politiky, ať už z vládní nebo krajské úrovně.

Narážíte na to, že jedním z palčivých problémů Jesenice je doprava.

Ano. Hraje nám do karet, že ODS je vládní stranou se silným zastoupením v krajské koalici. V dopravní situaci tak můžeme ledacos změnit a vylepšit. Musíme se zaměřit na omezování tranzitní dopravy, tj. zejména dokončení všech etap obchvatu Jesenice. Severovýchodní části města uleví, pokud se ŘSD podaří realizovat záměr výstavby nového sjezdu u Herinku. Na toto má ale Jesenice v současnosti jen malý vliv, což by se mohlo v budoucnu změnit k lepšímu.

Zatím jsme se bavili zejména o problémech, kterým Jesenice aktuálně čelí. Vidíte i nějaká pozitiva?

Naší předností jsou poloha a lidé. Sice nám chybí pořádné náměstí, zato ale nemáme vyloučené lokality ani tzv. brownfieldy. Máme zároveň dost prostoru, kde realizovat všechny rozvojové projekty. Můžeme růst, do budoucna už ale vždy jen s ohledem na to, aby se u nás dobře žilo.

V komunální politice jste doposud nepůsobil, nevnímáte to jako hendikep?

Komunální politice prospívá čerstvost. Někdy je potřeba pohled zvenčí, který není zatížený roky trvajícími vnitřními spory a touhou za každou cenu uchvátit moc, která některé z kandidátů vede k turbulentním změnám, kdy jsou ochotni v průběhu pěti let kandidovat za tři různé strany.

Přicházím zvenčí a jsem si toho vědom. Zároveň ale nabízím mnohaleté zkušenosti a sílu jednotné politické strany. Nejsem dvacátník bez vzdělání a zkušeností, který se nechá opít rohlíkem a pocitem, že najednou můžu rozhodovat. Mám šťastnou a milující rodinu a jasně nastavené priority. Mou prioritou je teď Jesenice.

Komunální volby 2022 - ODS Jesenice - www.odsjesenice.cz

Přihlaste se k odběru úžasného obsahu do vaší schránky každý měsíc.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.